ZyWall Hotspot Ayarları

Zyxel firewall cihazınız üzerinde Omaspot Hotspot modülünü kullanmak için Hotspot Portal ve Zyxel arayüzünden yapılması gereken ayarlar bulunmaktadır.


1- Omaspot Ayarları

Omaspot anasayfasında yer alan Hotspot Portal' a giriş yapınız.


Şablon Oluşturma

Sol menüde bulunan Tasarım Yönetimi bölümünden Yeni Şablon butonuna tıklayarak Hotspot sayfanızı özelleştiriniz. Bu konuda detaylı bilgi için Şablon Oluşturma dokümanını inceleyebilirsiniz.

Responsive image

Cihaz Ekleme

Hotspot modülünü kullanmak için Zyxel cihazını portala eklemeniz gerekmektedir. Sol tarafta bulunan menüden Envanter Yönetimi menüsünü seçiniz. Daha sonra sayfanın sağ tarafında bulunan Firewall Ekle butonuna basınız. Gelen ekranda cihaz markasını Zyxel Firewall olarak seçip ileri butonuna basınız.


Responsive image

Şablon Seçimi

Daha önceden Hotspot ekranı için oluşturmuş olduğunuz şablonu seçiniz.


Kontrolör Ayarları

Bu adımda Zywall cihazınızın bilgileri girilecektir. Sizden istenilen bilgileri aşağıdaki açıklamalardan faydalanarak doldurabilirsiniz.

  • Firewall Birincil MAC Adresi: Zywall cihazınızın arayüzünde bulunan Dashboard > General sayfasından birincil mac adresinizi kopyalayınız.

  • Responsive image

  • Misafir Oturum Süresi (Gün): Kullanıcı oturum açık kalma süresidir. En fazla 5 gün verilebilir.
  • Firewall WAN Adresi: Zyxel cihazınız ile iletişim kurabilmemiz için, Zyxel üzerinde dışarıdan içeri WAN bağlantısına izin vermeniz gerekmektedir.
    Not: Bağlantıyı güvenli hale getirmek için, gelen istekleri http://auth.omaspot.com domain'i için kısıtlamanız yeterlidir.
  • Kullanıcı Adı: Zywall arayüz kullanıcı adınız.
  • Şifre: Zywall arayüz şifreniz.
Bağlantıyı Test Et butonuna basarak Wan erişiminizi test ediniz. İleri butonuna basarak 4. adıma geçiniz.

Responsive image

Yetkilendirme

Yetkili kullanıcıyı seçip işlemi tamamlayınız.
Not: Yetkili kullanıcılar varsayılan olarak seçilir. Kullanıcılarınızın yetkilerini değiştirmek için; Ayarlar > Alt Kullanıcı Yönetimi sayfasına gidebilirsiniz.


Cihaz Ekleme İşleminin Tamamlanması

Yetkilendirme ayarlarından sonra Kaydet butonuna basınız. Daha sonra listelenmiş bir şekilde cihazlarınızı görebilirsiniz.

Cihaz ile ilgili ayarları değiştirmek isterseniz kayıt satırının en sağında bulunan Edit Details butonuna basarak düzenleme yapabilirsiniz.

Responsive image

2- ZyWall Ayarları

Omaspot arayüzündeki ayarları tamamladıktan sonra Zyxel cihazınızın arayüzüne giriş yaparak aşağıdaki adımları izleyiniz.


Web Authentication Ayarı

Zyxel Firewall arayüzüne giriş yaptıktan sonra sol menüden “Configuration > Web Authentication > Authentication Type” sayfasına gidiniz ve Add butonuna tıklayınız. Gelen ekranı aşağıdaki görsele uygun biçimde doldurunuz

Responsive image

Bilgilendirme: External Web Portal bölümünde bulunan Login Url alanına,
http://auth.omaspot.com adresini yazıp “OK” butonuna tıklayarak yaptığınız
değişiklikleri kaydediniz.

Daha sonra Configuration > Web Authentication > General sayfasına gidiniz. Gelen sayfanın ilk bölümünde bulunan Global Setting altından "Enable Web Authentication" seçeneğini aktif ediniz.

Responsive image

Aynı sayfanın en altında bulunan Web Authentication Policy Summary bölümünde bulunan Add butonuna tıklayarak aşağıdaki görsele uygun şekilde kuralı ekleyiniz.

Responsive image

Bir sonraki adımda sol menüden Object > Address/Geo IP sayfasına gidiniz. Add butonuna tıklayarak aşağıdaki gibi bir FQDN kaydı ekleyiniz.

Responsive image

Bir sonraki bölümde aşağıdaki şekilde ikinci kuralıda ekleyiniz.

Responsive image

HTTPS Yönlendirmesini Devre Dışı Bırakma

Son olarak Configuration > System > WWW bölümünde bulunan Redirect HTTP to HTTPS seçeneğini devre dışı bırakınız.

Responsive image

Bu adımdan sonra Omaspot Hotspot entegrasyonu tamamlanmıştır. Hotspot ağına bağlanıp kullanıma başlayabilirsiniz.

Responsive image

Omaspot Hotspot Ayarları ZyWall Hotspot