Aruba Cihaz Ayarları

Aruba cihazınız üzerinde Omaspot Hotspot modülünü kullanmak için Hotspot Portal ve Aruba Controller arayüzünden yapılması gereken ayarlar bulunmaktadır


1 - Omaspot Ayarları

Omaspot anasayfasında yer alan Hotspot Portal' a giriş yapınız.


Şablon Oluşturma

Sol menüde bulunan Tasarım Yönetimi bölümünden Yeni Şablon butonuna tıklayarak Hotspot sayfanızı özelleştiriniz. Bu konuda detaylı bilgi için Şablon Oluşturma dokümanını inceleyebilirsiniz.

Responsive image

Cihaz Ekleme

Hotspot modülünü kullanmak için Aruba cihazını portala eklemeniz gerekmektedir. Sol tarafta bulunan menüden Envanter Yönetimi > Acces Point menüsünü seçiniz. Daha sonra sayfanın sağ tarafında bulunan Kontrolör Ekle butonuna basınız. Gelen ekranda cihaz markasını Aruba olarak seçip ileri butonuna basınız.

Responsive image

Şablon Seçimi

Daha önceden Hotspot ekranı için oluşturmuş olduğunuz şablonu seçiniz.

Kontrolör Ayarları

Bu adımda Aruba cihazınızın bilgileri girilecektir. Sizden istenilen bilgileri aşağıdaki açıklamalardan faydalanarak doldurabilirsiniz.

  • Bağlantı Tipi: Omaspot ile Aruba iletişimini hangi bağlantı yöntemi ile yapmak istediğinizi seçiniz. Bu dokümanda her iki yöntem de anlatılacaktır.
  • Kontrolör Adresi: Birincil controller cihazınızın Wan Ip adresini giriniz.
    Not: Kontrolör cihazınız (Controller Aruba OS veya Access Point Conduktor yani birincil yönetici cihazınız) ile iletişim kurabilmemiz için Güvenlik Duvarınız üzerinden ilgili port'u (4343) internete açmanız gerekmektedir. Güvenlik için gelen istekleri, http://auth.omaspot.com domain'i veya ip adresi için kısıtlamanız yeterlidir.
  • Kullanıcı Adı: Aruba Controller/Instant Mode AP kullanıcı adınız.
  • Şifre: Aruba Controller/Instant Mode AP şifreniz.
  • Seçili Kontrolör: AP'leri yöneten Kontrolör veya AP(Conductor) cihazınızı seçiniz.
  • Seçili Ap: Hotspot uygulamak istediğiniz AP cihazlarınızı seçiniz.
  • Karşılama Adresi:Eğer Aruba cihazınızı Instant On modda kullanıyorsanız bu aşamayı geçebilirsiniz. Aruba "External Captive Portal ayarları/Harici Kısıtlayıcı Portal" ayarları için gerekli olan, "IP or hostname/IP veya ana makine adı" değeridir. Buradaki link'i kopyalayıp, daha sonra Aruba ayarlarınız için kullanabilirsiniz.
  • Auth text: Eğer Aruba cihazınızı Instant On modda kullanıyorsanız bu aşamayı geçebilirsiniz. Aruba "External Captive Portal ayarları/Harici Kısıtlayıcı Portal" için gerekli olan, "Auth text/Kimlik doğrulama metni" değeridir. Buradaki "Auth Text/Kimlik doğrulama metni" değerini kopyalayıp, daha sonra Aruba ayarlarınız için kullanabilirsiniz.
İleri butonuna basarak 4. adıma geçiniz.

Responsive image

Yetkilendirme

Yetkili kullanıcıyı seçip işlemi tamamlayınız.
Not: Yetkili kullanıcılar varsayılan olarak seçilir. Kullanıcılarınızın yetkilerini değiştirmek için; Ayarlar > Alt Kullanıcı Yönetimi sayfasına gidebilirsiniz.


Cihaz Ekleme İşleminin Tamamlanması

Yetkilendirme ayarlarından sonra Kaydet butonuna basınız. Daha sonra listelenmiş bir şekilde cihazlarınızı görebilirsiniz.

Cihaz ile ilgili ayarları değiştirmek isterseniz kayıt satırının en sağında bulunan Edit Details butonuna basarak düzenleme yapabilirsiniz.

Responsive image

2- Aruba Ayarları

Aruba ürünlerinin 3 farklı çalışma modu bulunmaktadır. Bunlar, Instant Mode, Controller Mode(VMC) ve Instant On olarak adlandırılır. Omaspot arayüzündeki ayarları tamamladıktan sonra Aruba yapınız hangi modda çalışıyor ise aşağıdaki dokümanlarda ilgili bölümü inceleyebilirsiniz.


I.Instant Mode

Aruba arayüzünden, Configuration > Networks adımlarını izleyiniz. SSID yayınlarınız gözükecektir. Daha sonra Hotspot uygulamak istediğiniz SSID'yi seçip Edit butonuna tıklayınız ya da isteğiniz doğrultusunda yeni bir SSID yayını açınız.

Responsive image

Basic bölümünü aşağıdaki görseldeki gibi dolduralım ve Next butonuna tıklayalım.

Responsive image

VLAN bölümününde bir DHCP scope'unuz mevcut ise seçebilirsiniz yoksa aşağıdaki görseldeki gibi doldurabilirsiniz.

Responsive image

Security bölümününde Splash page type alanını External olarak seçelim. Captive Portal Profile bölümünde artı(+) butonuna tıklayıp aşağıdaki görseldeki gibi yeni bir profil oluşturalım.

Responsive image

Captive Portal Profile bölümünde yeni oluşturduğumuz profili seçtikten sonra bu sayfayı aşağıdaki görseldeki gibi kayıt edelim.

Responsive image

Son olarak Acces bölümünü aşağıdaki görseldeki gibi düzenleyip Finish butonuna basalım.

Responsive image

Bu adımdan sonra Omaspot Hotspot entegrasyonu tamamlanmıştır. Hotspot ağına bağlanıp kullanıma başlayabilirsiniz.

Responsive image

II.OS Controller Mode(VMC)

Aruba arayüzünden, Configuration > WLANs adımlarını izleyiniz. SSID yayınlarınız gözükecektir. Daha sonra Hotspot uygulamak istediğiniz SSID'yi seçip Edit butonuna tıklayınız ya da isteğiniz doğrultusunda yeni bir SSID yayını açınız.

Responsive image

General bölümünü aşağıdaki görseldeki gibi dolduralım ve Next butonuna tıklayalım.

Responsive image

VLANs bölümününde aşağıdaki gibi bir DHCP scope oluşturabilirsiniz.

Responsive image

Responsive image

Security bölümününü Clear or external Captive Portal olarak seçiniz ve gelen alanları aşağıdaki görseldeki gibi doldurunuz.

Responsive image

Acces bölümünde işlemler tanımlanır ve yeni bir profil oluşturulur. Finish butonuna basıp işlemleri tamamlayalım.

Responsive image

Finish butonuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi karşınıza lisans hatası çıkacaktır. Bu hatayı önemsemeden devam ediniz.

Responsive image

Önemli Not:Lisans hatasını geçtikten sonra sağ üst köşede bulunan Pending Changes butonuna
tıklayıp gelen ekranda Deploy Changes butonuna basarak işlemlerimizi kayıt edelim.
Responsive image

Son adımda Configuration > Authentication > L3 Authentication adımlarını izleyiniz. Gelen ekranda Captive Portal Authentication seçeneğini seçiniz ve Acces bölümünde oluşturmuş olduğunuz Profili seçiniz.

Responsive image

Daha sonra sağ tarafta açılan Captive Portal Authentication Profile bölümünü aşağıdaki görsellerdeki gibi doldurup Submit butonuna basalım.

Responsive image
Responsive image

Son olarak sonra sağ üst köşede bulunan Pending Changes butonuna
tıklayıp gelen ekranda Deploy Changes butonuna basarak işlemlerimizi kayıt edelim.

Responsive image

Bu adımdan sonra Omaspot Hotspot entegrasyonu tamamlanmıştır. Hotspot ağına bağlanıp kullanıma başlayabilirsiniz.

Responsive image

III.Instant On

Aruba Hotspot Ayarları